Szczepionki i aborcja – poznaj fakty

Dwie z obowiązkowych szczepionek powstały przy wykorzystaniu linii komórkowych pobranych z ciał abortowanych płodów. Są to szczepionki  na odrę, świnkę i różyczkę oraz ospę wietrzną. Z dobrowolnych to szczepionki przeciw wzw typu A. Rodzice i pacjenci nie są o tym informowani. Pobrania komórek dokonano z jeszcze żywych organizmów, bo jedynie takie są w stanie dalej rozmnażać się w warunkach laboratoryjnych. Mimo to państwo polskie przymusza żeby nimi szczepić, nie dając etycznej alternatywy. Konflikt etyczny ten ma rozwiązać projekt zmiany ustawy obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej, przewidujący prawo do informacji od lekarza i wolnego wyboru. 

Problem wykorzystania ludzkich linii komórkowych pobranych z ciał dzieci dotyczy wszystkich szczepionek MMR, przeciwko WZW typu A oraz przeciwko ospie wietrznej i półpaścowi.

Linia komórkowa MRC-5   [J.P. Jacobs, C.M. Jones, J.P. Bailie, Characteristics of a Human Diploid Cell Designated MRC-5, Nature,11-th July 1970, vol.227,pp.168-170]
W 1964 roku w Wielkiej Brytanii poddała się aborcji 27- letnia kobieta z ?przyczyn psychiatrycznych?. Życie straciło jej 14-tygodniowe dziecko płci męskiej, z którego tkanki płucnej pobrano komórki i wyprowadzono z nich tak zwaną linię komórkową, MRC-5, znajdującą się obecnie w bankach komórek, gdzie jest stale namnażana i wykorzystywana przez koncerny farmaceutyczne produkujące szczepionki.

Obecnie używa się jej do produkcji  szczepionek przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby (WZW) typu A: Vaqta, Havrix i Twinrix,  ospie wietrznej (Varilrix, Varivax) oraz  szczepionki przeciwko półpaścowi (Zostavax).

Linia komórkowa WI-38   [L. Hayflick, The Limited In Vitro Lifetime of Human Diploid Cell Strains, Experimental Cell Research, March 1965, vol.37, no.3, pp. 614-636.]

Podczas epidemii różyczki w latach 60-tych, w Stanach Zjednoczonych, niektórzy lekarze zalecali kobietom w ciąży, które miały kontakt z chorobą, dokonanie aborcji. Z uzyskanych tą drogą ciałek dzieci, pobierano tkanki i badano je pod kątem obecności wirusa różyczki. Udało się to dopiero podczas 27 aborcji, przy trzecim pobraniu tkanki. Uzyskany tą drogą wirus określono symbolem RA/27/3, gdzie R oznacza różyczkę, A-aborcję, 27-dwudziesty siódmy płód, 3-trzecie pobranie tkanki. Został on następnie namnożony na linii komórkowej WI-38 (Instytut Wistar 38). Pochodzi ona z tkanki płucnej kilkunastotygodniowej dziewczynki, której matka dokonała aborcji, gdyż wraz z mężem uznała, że mają już zbyt dużo dzieci.

Jest wymieniona w ulotce szczepionek: MMRVax-Pro, Priorix i Priorix Tetra.

Linia komórkowa PER C6 [ http://www.fda.gov/ohrms/dockets/ac/01/transcripts/3750t1_01.pdf [8,1 MB]]
Holenderska firma farmaceutyczna Crucell z Newady wyprodukowała kolejną  linię komórkową PER C6. Została ona pobrana z tkanki gałki ocznej 18-tygodniowego abortowanego dziecka. W oparciu o tę linię komórkową Merc&Co. przygotowuje się do produkcji szczepionki przeciwko HIV i wirusowi Ebola. Licencję na linię komórkową PERC6 wykupiło już kilkadziesiąt innych firm farmaceutycznych, które szykują się do wytworzenia nowych szczepionek.

Linia komórkowa WALVAX-2  Została pobrana z tkanki płucnej 3 miesięcznego płodu, który został wybrany spośród 9 abortowanych dzieci. Naukowcy przestrzegali szczegółowych wytycznych dla WI-38 i MRC-5 w wyborze abortowanych dzieci. Wywołali poród, czy raczej poronienie, przy użyciu ?wodnego worka?, aby skrócić czas porodu i zapobiec śmierci płodu, w celu zapewnienia ?nienaruszonych narządów?, które były natychmiast wysłane do laboratorium w celu przygotowania komórek http://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/25803132/

Podstawowe informacje można znaleźć również na stronie www.dobreszczepionki.pl – inicjatywy, która od wielu lat apeluje o prawo do informacji i alternatywnych preparatów.

Zarówno poprzedni, jak i obecny minister zdrowia, mimo petycji i pism nadal nie pochylił się nad tym ważnym problemem natury etycznej.

Na petycję nie odpowiedziały też władze kościoła, choć Katolik ma obowiązek szukać alternatywy. http://stopnop.com.pl/szczepionki-aborcja/