Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak mimo wielu próśb od środowiska poszkodowanych przez powikłania szczepień rodzin, nigdy nie pochylił się nad problemem ignorowania niepożądanych odczynów poszczepiennych i pochwalał kierowanie wniosków do sądów za odmowę zgody na szczepienia. Polski rząd również nie interweniował w sprawie powiązań jego doradców z przemysłem farmaceutycznym, chociaż prosiliśmy o to w petycji.
Teraz gdy już wiadomo, że wkrótce ma ustąpić ze stanowiska podjął dwa niezwykle istotne i niebezpieczne dla polskich rodzin działania. Wysłał do sejmu projekt zmiany Kodeksu rodzinnego, którego główną intencją ma być usunięcie pojęcia władzy rodzicielskiej:
Koniec władzy rodzicielskiej
Istotną zmianą wprowadzoną projektem Kodeksu rodzinnego, co RPD wielokrotnie zapowiadał od 2008 roku, jest zastąpienie władzy rodzicielskiej – odpowiedzialnością rodzicielską. Odpowiedzialność rodzicielska jest pojęciem zdecydowanie szerszym od władzy rodzicielskiej, zdejmuje z rodziców formę władztwa nad dzieckiem, wskazuje na położenie nacisku na podmiotowość dziecka w rodzinie.
W projekcie odpowiedzialność rodzicielska została ujęta zadaniowo. To zadanie, postawa i relacje rodziców z dzieckiem, wykonywane z poszanowaniem jego godności i praw, zgodnie z porządkiem społeczno-prawnym. Celem odpowiedzialności rodzicielskiej są troska o dziecko i zaspokajanie jego potrzeb, przygotowanie do życia w rodzinie i społeczeństwie oraz wypełnianie obowiązku alimentacyjnego. Jest realizowana, w szczególności, przez wykonywanie obowiązków i praw w zakresie pieczy nad osobą i majątkiem dziecka, reprezentacji, utrzymywania relacji osobistych, ustalania pochodzenia dziecka, jego imienia i nazwiska, miejsca pobytu. Odpowiedzialność rodzicielska odnosi się odpowiednio do osób, które na mocy orzeczenia sądu ponoszą wobec dziecka taką odpowiedzialność jak rodzice. Projekt Kodeksu rodzinnego reguluje również odpowiedzialność rodziców dziecka pozostających w konkubinacie.
– czytamy na stronie RPD http://brpd.gov.pl/aktualnosci/rpd-prezentuje-nowy-oczekiwany-spolecznie-kodeks-rodzinny
18 lipca Marek Michalak wyraził również swoje stanowisko dotyczące obywatelskiego projektu o dobrowolność szczepień, pod którym zebraliśmy ponad 121 tys. podpisów poparcia.
Natomiast wszelkie działania, których konsekwencją byłoby obniżenie wskaźników wszczepialności dzieci w Polsce są z całą pewnością niekorzystne i zaprzeczają podstawnemu prawu dziecka do ochrony jego zdrowia i życia, dlatego też Rzecznik Praw Dziecka jest przeciwny postulatowi likwidacji obowiązku szczepień ochronnych.
– czytamy na stronie rzecznika, który powołuje się na stanowisko prof. Teresy Jackowskiej świadczącej usługi dla przemysłu farmaceutycznego. http://brpd.gov.pl/aktualnosci-wystapienia-generalne/wiedza-o-szczepieniach-jest-niezbedna
Marek Michalak ignoruje fakty przedstawione w uzasadnieniu obywatelskiego projektu, że badanie ASSET zlecone przez Komisję Europejską dowodzą, iż obowiązek nie ma wpływu na liczbę szczepionych dzieci, a realizowany w Polsce przymus administracyjny przy jednoczesnym ignorowaniu zgłoszeń NOP przez lekarzy łamie prawa człowieka oraz dziecka.
Uzasadnienie obywatelskiej ustawy, która w ciągu trzech misięcy ma trafić do sejmu jest tutaj http://stopnop.com.pl/uzasadnienie-ustawy/