Masowe protesty przeciw przymusowi szczepień – co łączy Włochy i Polskę?

Od początku czerwca 2017 roku tysiące Włochów protestowało w Rzymie i wielu innych miastach przeciw restrykcyjnemu prawu rozszerzającemu przymus szczepień z 4 do 12 dawek szczepionek. 8 lipca natomiast według różnych źródeł, zebrała się rekordowa liczba osób – od 40 do 100 tysięcy osób na proteście w Pesaro! Dzieci, których rodzice odmówili zgody na którąkolwiek ze szczepionek, według nowego prawa nie mają być przyjmowane do żłobków, przedszkoli i szkół. Ponadto groził za to wysoka kara finansowa pierwotnie do 7 500 euro, pod naciskiem protestujących zmniejszona do 500 euro. Wycofano się też z przepisu o ograniczeniu władzy rodzicielskiej za odmowę zgody na tę ryzykowną procedurę medyczną.  To co się dzieje we Włoszech może mieć związek z osobą Ranieri Guerra – dyrektora w ministerstwie zdrowia odpowiedzialnego za umowy z koncernami i co skandaliczne, jednocześnie zasiadającym w radzie nadzorczej firmy GlaxoSmithKline oraz planami sprzedażowymi tej firmy, która wybudowała właśnie we Włoszech nową fabrykę.

Polskie PAP zdawkowo informowało, że „W ostatnich dniach we Włoszech odbyło się kilka manifestacji przeciwników obowiązkowych szczepień.” kompletnie ignorując fakt, że protesty trwały od półtora miesiąca i gromadziły tak ogromne tłumy osób. Podobnie jak polskie, włoskie media nabrały wody w usta, nie przekazując społeczeństwu relacji z wielotysięcznych protestów. Co znamienne, mąż włoskiej minister zdrowia –  Alessandro Picardi ? pełni ważną funkcję we włoskiej telewizji państwowej RAI. Telewizja ta, podobnie jak TVP i inne mainstreamowe media w Polsce, dużo czasu antenowego poświęca promowanie szczepień, informując o znikomej liczbie powikłań, szkodliwości ?ruchów antyszczepionkowych? oraz braku naukowych podstaw poglądów sceptyków szczepień, przemilczając istotne fakty.

Tyrania medyczna w praktyce

Nowe prawo zakłada zwiększenie liczby szczepień obowiązkowych i nowe sankcje dla rodziców i dzieci. Do czterech nakazanych przez prawo szczepień (przeciwko błonicy, tężcowi, polio, WZW typu B, dołączają szczepienia przeciwko odrze, śwince i różyczce jako MMR oraz krztuścowi i bakterii Hib. Obowiązkowe staną się także szczepienia przeciw ospie wietrznej i meningokokom. Na skutek tego 300 zdesperowanych osób poprosiło o azyl w Austrii, argumentując, że we Włoszech łamane są prawa człowieka.

Wobec rodziców dzieci objętych edukacją obowiązkową, między 6 a 16 rokiem życia, którzy nie dopełnią obowiązku, będą stosowane dotkliwe kary. Jednym z najbardziej oburzających punktów ustawy był zapis o tym, że rodzice mieli zostać ?zgłoszeni przez Miejscową Agencję Zdrowia do Sądu dla Nieletnich, w celu zawieszenia ich w prawach rodzicielskich?. Przypomina to ostatnie praktyki polskich urzędów powiadamiających opiekę społeczną i sądy opiekuńcze gdy rodzice odmówią szczepienia noworodka. Najbardziej znana jest historia rodziców z Gniewkowa, którzy odmówili zgody na szczepienie w pierwszej dobie życia. 

Włoska ustawa przewiduje ponadto, że z obowiązku  będą mogły zostać zwolnione dzieci posiadające zaświadczenia  z powodu udokumentowanych przeciwwskazań, dowodzących,  że szczepienie stanowi dla nich poważne ryzyko. Dzieci, których nie będzie można zaszczepić, zostaną przyjęte do szkoły i umieszczone ?w klasach, w których nie znajdują się inni niezaszczepieni lub nieodporni nieletni?. Jeśli dyrektor nie zgłosi, iż w szkole znajdują się niezaszczepieni nieletni, grozi mu odpowiedzialność karna z tytułu niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariusza publicznego.

Te wszystkie uregulowania na razie nie dotyczą osób dorosłych, ale można się spodziewać, że już wkrótce zostaną wprowadzone zaczynając od grup zawodowych np. medyków i pracowników placówek oświatowych. Tak dzieje się już w niektórych stanach USA.

Strategie sprzedaży szczepionek w odpowiedzi na masowe migracje i roznoszenie chorób

W ramach Global Health Security Agenda, organizacji założonej w lutym 2014 roku, Włochy zostały wyznaczone na wiodącego partnera strategii i kampanii szczepień na świecie na najbliższe pięć lat. Zadanie to zostało zlecone na szczycie czterdziestu krajów, który odbył się z udziałem prezydenta Stanów Zjednoczonych Baracka Obamy. ?To ważny dowód na uznanie nauki i kultury we Włoszech, zwłaszcza w czasie, gdy notują one rosnącą wrogość wobec szczepionek ? powiedział minister Pecorelli.

W kwestii zdrowia musimy wzmocnić współpracę międzynarodową ? mówił minister Lorenzin – Temat szczepionek będzie priorytetem w czasie włoskiej prezydencji w Unii Europejskiej. Nasz kraj znajduje się w centralnym punkcie okręgu śródziemnomorskiego, a wiele kryzysów międzynarodowych doprowadziło do nowej migracji na dużą skalę. Konieczne jest zwiększenie kontroli przed powracaniem chorób endemicznych, jak polio, gruźlica, zapalenie opon mózgowych lub odra. Jeśli chcemy uniknąć upadku systemów zdrowotnych na starym kontynencie, musimy wzmocnić akcje szczepienia wszystkich osób mieszkających w Europie. Włochy, poprzez działanie Mare Nostrum (operacji kontrolującej napływ imigrantów przez Morze Śródziemne) dokonały już 80 000 kontroli zdrowotnych w ostatnich miesiącach. Dysponujemy już wystarczająco dużym doświadczeniem, by koordynować kampanie prewencyjne wobec ewentualnych nowych ognisk choroby?. Nie można nie zauważyć, że masowe migracje silnie nakręcają zbyt szczepionek. Podobnie w Polsce na odrę chorują obcokrajowcy.

Potentat branży farmaceutycznej, firma GlaxoSmithKline ogłosiła w 2015 roku, że zamierza zainwestować we Włoszech kwotę 1 miliarda Euro w centrum produkcji i dystrybucji szczepionek obok Sieny. Portal italy24 podawał, że  farmaceutyczny gigant zainwestuje kwotę 350 milionów Euro w nowe zakłady produkcji szczepionek, a także kwotę 1,2 miliarda dolarów w badania rozwojowe, między innymi nad nowymi szczepionkami. Liczba pracowników wzrosła czterokrotnie w ciągu 10 lat, a w 2015 roku wyprodukowano tam 96 milionów dawek różnych szczepionek, głównie na eksport. Teraz z odsieczą przyszedł włoski rząd zapewniając producentowi szczepionek stałą sprzedaż na miejscu poprzez nałożenie sankcji i obowiązku. Wszystko w tej układance wskazuje więc na to, że tak dynamiczny wzrost sprzedaży produktów koncernu we Włoszech nie byłby możliwy bez tak ścisłej współpracy z rządem Włoch.

Konflikt interesów gwarantem stałej sprzedaży?

Sytuacja z Raniero Guerrą przypomina o zjawisku ?obrotowych drzwi? łączącym organa państwowej służby zdrowia w USA i stołki w głównych koncernach farmaceutycznych ? schemat, który opisują m.in.  autorzy książki ?Epidemia szczepień? niedawno wydanej po polsku. W Polsce podobna sytuacja miała miejsce w przypadku osoby wiceministra Krzysztofa Łandy, którego fundacja była hojnie dotowana przez wspomniany wcześniej koncern. Teraz jego miejsce zajął Zbigniew Król, zatrudniony swego czasu w koncernie Pfizer.

W tym szaleństwie są jednak głosy rozsądku – Dziś Rada Regionu Veneto upoważniła pełnomocnika do odwołania dekretu o obowiązkowych szczepieniach Minister Zdrowia Lorenzin. (?) Postawmy sprawę jasno: nie jesteśmy przeciwko szczepieniom, ani nie chcemy kwestionować nauki, ale jesteśmy przeciwni metodom przymusu, które to przeszkadzają rodzicom, zniechęcając ich do świadomego wyboru szczepień. Na uzasadnione obawy matek i ojców wobec tak rozbudowanego programu szczepień nie odpowiada się karami grzywny i terrorem a informacją i dialogiem. Mam nadzieję, że Parlament, po zapoznaniu się z dekretem, zmieni go. W przeciwnym razie, region Veneto będzie skarżył również parlament. (?) Poza tym nie jesteśmy jedynymi, którzy cenią sobie wolność wyboru i świadomej odpowiedzialności: w Europie jest 15 krajów, które nie nakładają obowiązku i 14 krajów, które wprowadziły proces strategii mieszanej, wprowadzając podział na szczepienia obowiązkowe i zalecane. ? informował na portalu społecznościowym Luca Zaia, prezydent regionu Veneto.

8 lipca we Włoszech odbył się kolejny duży protest, chociaż nie ma dnia żeby nie odbywały się tam spotkania, konferencje i mniejsze protesty przeciw restrykcyjnemu prawu. Mamy obowiązek solidaryzować się z Włochami. Ta epidemia agresywnego ingerowania w prawa rodziny w imię interesów wielkiego przemysłu dotyczy całego świata. 

Kolejny protest ma się odbyć 24 lutego w Rzymie i ma związek z wyborami do parlamentu w czym Włosi pokładają nadzieję na zmiany restrykcyjnego prawa.