Posłowie przyjrzą się bezpieczeństwu szczepień w Polsce

W lutym 2016 roku ruszyły prace Parlamentarnego Zespołu ds. Bezpieczeństwa Programu Szczepień Ochronnych Dzieci i Dorosłych. Pierwsze posiedzenie odbyło się 10.02.2016 r. w Warszawie. W skład zespołu wchodzą posłowie Kukiz?15: Piotr Liroy Marzec (przewodniczący), Paweł Skutecki, Wojciech Bakun oraz Jerzy Kozłowski.
W inauguracyjnym posiedzeniu udział wzięli również dr n.med. Dorota Sienkiewicz (pediatra, specjalista rehabilitacji medycznej), dr Katarzyna Bross-Waldendorf (lekarz medycyny), dr Krystyna Oprządek (dr chemii, wykładowca akademicki) oraz przedstawiciele i członkowie Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Wiedzy o Szczepieniach ?STOP NOP?.

Cele jakie wyznaczył sobie zespół to:
– wprowadzenie instrumentów kontroli urzędników i lekarzy decydujących w sprawach szczepionek pod kątem ich ewentualnego konfliktu interesów
– kontrola oraz analiza poszczepiennych skutków ubocznych
– konieczność opracowania systemu odszkodowań za powikłania poszczepienne
– likwidacja sankcji za niezaszczepienie dziecka
Spotkanie obejmowało wybór prezydium zespołu oraz ustalenie harmonogramu i tematu kolejnych posiedzeń. Ustalono, że zebrania zespołu będą się odbywać raz w miesiącu. Następnie wysłuchano wystąpienia Justyny Sochy – przedstawicielki Stowarzyszenia ?STOP NOP?, która przedstawiła fakty z zakresu funkcjonowania systemu szczepień w Polsce z perspektywy rodziców małych pacjentów. Omówiła sytuację rodziców dzieci poddawanych przymusowym szczepieniom (pomimo ryzyka oraz pomimo przebytych wcześniej powikłań) wbrew przepisom prawa w Europie i obowiązującym regulacjom międzynarodowym gwarantującym nienaruszalne prawo do wolnej, swobodnej i świadomej zgody na każdą interwencję medyczną.
Posłowie przysłuchiwali się problemom zgłaszanym przez obywateli i zdecydowali się poruszyć ten trudny temat w pełni świadomi ogromu krytyki jaki ich za tę decyję spotka. Wbrew obiegowym opiniom zespół nie ma mieć charakteru antyszczepionkowego a jedynie chce wprowadzić elementy kontroli decyzji podejmowanych w temacie szczepień. Pomimo tego, że proponowane przez ?STOP NOP? rozwiązania funkcjonują od lat w krajach Europy Zachodniej w Polsce nadal uchodzą za niepopularne i kontrowersyjne.

Sejmowa strona zespołu.

Strona zespołu na Facebooku.