The Times w sierpniu donosił, że podrabiając obie strony podczas debaty na temat szczepionek, rosyjskie trolle i konta boty chciały podnieść poziom wrogości, stwierdzili badacze. Nagłówki artykułów w polskich mediach fałszywie informowały, że wspierały tylko tzw. „ruch antyszczepionkowy”. Powstaje pytane: Czy Rosjanie mają coś wspólnego z agresywną kampanią skierowaną w STOP NOP w mediach społecznościowych np. stopstopnop?
Konta na Twitterze, które były używane do wtrącania się w wyborach prezydenckich w 2016 r., również wysyłały wiadomości zarówno o charakterze prowokacyjnym, jak i antyszczepionkowym oraz obraźliwym dla rodziców. Podszywając się pod obie strony podczas debaty na temat szczepionek, rosyjskie trolle i konta boty miały na celu jedynie podniesienie poziomu wrogości, stwierdzili badacze. „Nie dawaj szczepionek (#vaccines). Iluminaci stoją za tym.” „Czy nadal chcesz żeby twoje dzieci odeszły? Nie? Dlaczego ich nie zaszczepić? To medycyna! ” Z takimi wiadomościami, rosyjskie trolle internetowe wtrącające się w wybory prezydenckie w 2016 r. również zaatakowały Amerykanów debatujących nad bezpieczeństwem szczepionek, odkryły nowe badania. Ale zamiast wybierać stronę, naukowcy mówią, że trolle i boty, które zaprogramowano, rzucały obelgi zarówno zwolennikom, jak i przeciwko szczepionek. Ich jedynym zamiarem wydawało się podniesienie poziomu wrogości.
„Widzisz ten wzór?” – powiedział David A. Broniatowski, inżynier informatyk z George Washington University i główny autor badania, opublikowanego w American Journal of Public Health. „W przypadku broni lub rasy konta te zajmują przeciwne strony w wielu debatach. Chodzi o zasianie niezgody. ”
Przykładowa konwersacja wyglądała tak: ?Czy wiecie, że istnieje tajna baza rządowa z listą dzieci, których zdrowie ucierpiało w wyniku szczepionek?? ? napisał jeden z rzekomych użytkowników Twittera będący w rzeczywistości trollem. Drugi odpowiedział: ?Głupoty nie da się wyleczyć. Niech umierają na odrę, ja jestem za szczepieniem!?.
Co ciekawe obiektywnie problem przedstawiły jedynie TVN24, Gazeta Wyborcza i Polityka, media które zwykle są znane z agresji i braku obiektywizmu wobec argumentów sceptyków szczepień. Fałszywe tytuły nadały np. PAP, Radio Opole, Niezależna, Radio Zet, Onet, WP, Rynek Zdrowia, Puls Medycyny, OKO.press.
Justyna Socha
Na podstawie: The Times https://www.nytimes.com/2018/08/23/health/russian-trolls-vaccines.html
Jeden z przykładów wprowadzającego w błąd tytułu.