Finlandia przeciw przymusowi szczepień – jest sprzeczny z konstytucją

Władze w Helsinkach nie chcą zmieniać obowiązującego prawa, ani wprowadzać kar za niezaszczepienie dziecka. ?Wolą stawiać na edukacje?, jak podaje dziennik ?Helsingin Sanomat?. Według minister Saarikko szczepienia powinny być powszechne, ale aby to osiągnąć państwo musi prowadzić odpowiednie działania profilaktyczne i informacyjne, ponieważ wprowadzenie przymusowych szczepień ?może wywołać reakcje przeciwne?. – Przymusowe szczepienia są możliwe, ale tylko w ekstremalnych sytuacjach, takich jak następstwo bioterroryzmu ? wskazała.

Fińscy proszczepionkowi eksperci uważają, że ze względu na obowiązujące przepisy zakładające dobrowolność szczepień wzrósł odsetek dzieci nieszczepionych np. na choroby wieku dziecięcego odrę, świnkę i różyczkę.

Według fińskiego Instytutu Zdrowia i Dobrobytu problem jest bardzo poważny, ponieważ w prawie 60 gminach na terenie Finlandii oraz w największych miastach kraju m.in. w Helsinkach liczba zaszczepionych dzieci spadła poniżej  progu 95 procent populacji dzieci. Takim stanem rzeczy są zaniepokojeni fińscy politycy, m.in. minister ds. rodziny i służb społecznych Annika Saarikko, która zapowiedziała interwencję w tej sprawie.

Martwię się, że część pracowników służby zdrowia jest nastawiona krytycznie do szczepionek. Dla rodzin, które są niechętne szczepieniom, kluczowe są właśnie informacje, jakie uzyskują w przychodni dla dzieci – podkreśliła.

Autor artykułu w ?Helsingin Sanomat? zaznaczył, że w niektórych krajach Europy szczepienia są obowiązkowe. Szczególną uwagę zwrócono na Włochy, gdzie w tym roku zanotowano ponad 4 tysiące zachorowań na odrę. Tamtejsze władze zdecydowały się w ostatnim czasie na rozszerzenie liczby obowiązkowych szczepionek, wprowadzenie większych kar finansowych dla rodziców za nieszczepienie dzieci, a także wprowadziły ograniczenia w dostępie do przedszkoli i szkół.

Przeczytaj więcej tutaj: Masowe protesty przeciw przymusowi szczepień ? co łączy Włochy i Polskę?

Dyskusja na temat dobrowolności szczepień trwa w Finlandii od dłuższego czasu. Wcześniej próbowano m.in. wprowadzić możliwość pozbawienia rodziców dodatku na dziecko (około 100 euro miesięcznie) za brak szczepień. Pomysł ten jednak upadł ze względu na zapisy fińskiej konstytucji gwarantującej obywatelom swobodę wyboru.

Na podstawie tvn24.pl